WIUM Tristates Public Radio

Election Results - April 4, 2017 - Western Illinois

Apr 5, 2017

The mayors of Galesburg and Monmouth turned back challenges to hold onto their offices.  Incumbents were re-elected to the Macomb Board of Education.  The mental health services referendum was approved in Knox County, but voters in Hancock County rejected a sales tax to pay for school facility needs.

Winners are noted with an asterisk.

City of Galesburg – Mayor

Walter McAllister   1889

*John Pritchard   2557

City  of Galesburg – Treasurer

*Elisha French   522

Gerald Reynolds   394

City of Galesburg – Ward 6 Alderman

Vote for one

*Wayne Allen  400

Chris King   245

Torry Carnes   245

City of Monmouth – Mayor

*Rod Davies  933

DuWayne Brooks   816

City of Monmouth – Ward 1 Alderman

Mark Ogorzalek   172

*Justin Thomas  367

City of Monmouth – Ward 2 Alderman

*Susan Twomey   224

Kevin James Kusler   146

City of Monmouth – Ward 4 Alderman

*Joe Clark   230

James Diaz   124

City of Hamilton – Mayor

*Walter Sellens   457

Steven Lowman   137

City of Nauvoo – Mayor

*John McCarty   313

Matthew Kennedy   79

City of Nauvoo – City Clerk

Susan Swing   51

*Carol McGhghy   344

City of Warsaw – Mayor

*George Michael Heisler   280

Les Beeler   167

City of Beardstown – Mayor

Tim Harris   377

*Leslie Harris   421

Thomas Cooper   188

T.J. Erickson   61

City of Beardstown – City Clerk

*Petie Ruch   792

Marc Reich   248

City of Beardstown – Ward 1 Alderman

Vote for one

*Mary Ann Davis   193

Harry Fred Loxley   80

Robbie Clark   53

City of Beardstown – Ward 2 Alderman

Vote for one

*Robert Burget   123

Brad Fox   111

City of Beardstown – Ward 3 Alderman

Vote for one

Gabe Seward   81

Terry Erickson   46

*Ronald Dale Culves   132

Village of East Galesburg – Mayor

Two-year unexpired term

*Stephen Bradley   149

Darrell Corbin  76

Village of Avon – Village President

*John Young   144

Shawn Reid   66

City of Abingdon – Mayor

*Myron Hovind   521

Kellie Nelson   165

City of Cuba – Mayor

Michael Maxwell   104

*Roderick Marshall   281

City of Cuba – City Clerk

Nicole Ledbetter   116

*Sarah Oller   203

Debra Lynch   68

City of Lewistown – Mayor

*Elmer Littlefield   281

R. John King   279

Joseph Cantrell   33

City of Lewistown – Ward 1 Alderman

Vote for one

Rebecca Ford   87

*Sally Clark   97

City of Lewistown – Ward 3 Alderman

Vote for one

Erik Woll   60

*John Spotloe   128

City of Mount Sterling – Mayor

*Matthew Bradbury   347

Emily Buss    120

City of Mount Sterling – City Clerk

Stacy Dunlap    223

*Dane Flesner   237

City of Mount Sterling – Ward 1 Alderman

Vote for one

Casey Scranton  104

Edward Wagner   104

(tied election)

City of Mount Sterling – Ward 3 Alderman

Vote for one

Jim Jennings   53

*Dean Ernest   55

Daniel Brilley   8

Village of Browning – Village President

*Burl Boyd   31

Carla Raena Miller-Vaughan   21

Village of Tennessee – Village President

*Larry Foulk   15

Robert Steven Clauson    14

City of Rushville – Ward 2 Alderman

Vote for one

Robert Albers   19

*Scott Stoll   88

Stan Wallace   30

Village of Industry – Village Trustee

Vote for three

*Michael Black  74

Brandy Worley  67

*Beverly Stuckwisch   91

*Staci Danner   93

City of Knoxville – Ward 2 Alderman

Vote for one

*Karen Benjamin  67

Timothy Hurley   64

Village of Biggsville – Trustee

Vote for three

*Kathie Curtiss   48

*Kevin Mortimer   42

*Richard Goff   58

Barbara Reid   31

Jody Bishop   15

Village of Plymouth – Village President

Alex Ussery 57

*Chris Sanson   89

Village of Plymouth – Village Trustee (Han, McD)

Vote for three

Joyce Steiner   47

*Ernie Diseron   107

*Bob Orris   120

*Michelle Burton   91

Village of Oquawka – Mayor

Ronald Bigger   141

*Robert Eldridge   284

Sandra Fullerton Moody   51

Village of Oquawka – Clerk

Nina Hurt   221

*Jacqueline Smith   227

Village of Oquawka – Trustee

Vote for three

*Nancy Bundy   271

*Tammy Bundy   255

Perry Parsons   102

*Hal Jern   292

Joshua Bigger   207

Village of Stronghurst – Village President

Anthony Popp   10

*Brendan Schaley   168

Village of Stronghurst – Village Trustee

Vote for three

*Michael Bohnenkamp   127

*Jerry Nortrup   113

Tommy Crotts   63

Dillan Vancil   52

*David Vancil, Sr   87

Village of Astoria – Village Trustee

Vote for three

*Charles Fisk   86

*C. Nadine Groves   106

Stephen Hickle   56

*Laurie Martin   86

Walter Danner   22

Gale Parker   48

Village of Ferris - -Village Trustee

Vote for three

*Michael Thompson  31

*Terry Vass   39

*James Schaller   29

Judy Klein   17

Eldorado Township –Township Clerk

Jeri McCulloch    19

*Lee Trotter    23

Macomb City Township – Township Assessor

*Deanna Crawford   635

Nancy Long   279

Greater West Central Public Library District – Library Trustee (McD, Han, Schuy)

Vote for four

Michael Kessel   316

*Brenda Hoelscher   530

*Connie Haschemeyer   460

Carol Sheley   275

*Nancy Ihnen   432

*Ladona Wilson   336

SCHOOL DISTRICTS

Macomb School District 185

Vote for four

*Jim LaPrad   703

Brett Schnarr   700

*Larry Adams   756

Scott Torrance   684

*Jill Joline Myers   806

*Ardell Thompson   707

Galesburg School District 205

*Rod Scherpe  1974

*Vickie Banks   2239

Isaiah Harlan   1120

Kole Kenan   723

Gay Johnson   1797

*Maurice Lyon   3051

Abingdon-Avon School District 276 

Vote for four

*Frank Craver   683

*Brittany Terwilliger   713

*David Lee Serven   679

*Richard Quinn, Sr   665

Chris Nagel   171

Lisa Zucco   303

Randall Cooper   562

Joshua Pierce   272

Scott Cameron   282

Amy Goehl   477

Matthew Stegall   281

Spoon River College Board of Trustees

Vote for three

Jerry Cremer   3825

*Dave Maguire   4110

*Phillip Murphy   4417

Brendon Michael Bauman   2816

Renold Bleem   2311

*Kevin Meade   4331

Bushnell-Prairie City School District 170

Vote for three

Susan Pierce  307

*Shawna Yocum   535

*Jacob Croxton   508

Jerrie Ann Walters   405

*Jonathan Miller   703

Knoxville School District 202

Vote for three

*Patrick Callahan   633

Randy Bryan   532

*Trent Alan Ericson   588

*Jim Lenz   652

Lewistown School Board 97

Vote for four

*Jayson Herrick   663

*Doug Hampton   886

Scott Cripe   595

*Dale Shaeffer   774

*Elaine Stone   778

Astoria School District 1

Vote for four

*Brady Jo France   212

Andrew John Gorsuch   100

*Peter Egleton   282

*Timothy Stevens   242

*Chris Shaw   268

Southeastern School District 337

Vote for four

Jeremy Stephens   327

Todd Bolton   259

*Ian Kyle O’Neal   332

*Steven Bruenger   389

*Mark Winters   398

*Greg Tippey   529

REFERENDA

County of Knox

Shall a tax be imposed to pay for mental health care facilities and services?

Total Precincts

Precincts Reporting

*Yes   5265

No   3068

Hancock County Question

Shall a sales tax be imposed to pay for school facility needs?

Total Precincts

Precincts Reporting

Yes   1730

*No   2023

Bushnell-Prairie City School District 170

Shall board members be elected at large from throughout the school district?

Total Precincts

Precincts Reporting

Yes   323

*No   517

Village of Good Hope

Shall the Board of Trustees be comprised of 4 members rather than 6?

Total Precincts

Precincts Reporting

*Yes   35

No   26

Oquawka -- Public Question

Shall the Oquawka Fire Protection District be formed inside the Village of Oquawka?

*For   296

Against   142

Oquawka -- Public Question

Shall the Oquawka Fire Protection District be formed outside the Village of Oquawka?

*For   101

Against  68

Beardstown -- Public Question

Formation of Beardstown Rural Fire Protection District

Total Precincts

Precincts Reporting

*For  439

Against   85

Arenzville -- Public Question

Formation of Arenzville Fire Protection District

Total Precincts

Precincts Reporting

*For   100

Against  73